تاریخچه و نحوه تاسیس :

انجمن خیریه “آوای همدلی لاوێن ” در سال ۱۳۹۶ با شماره ۷۸ با مجوز وزارت کشور ( فرمانداری مریوان )به ثبت رسید.
ایده اولیه تاسیس انجمن توسط جمعی از فعالین اجتماعی شهرستان مریوان با آگاهی از مشکلات کودکان و زنان سرپرست خانوار صورت گرفت. از همان ابتدا با گردهم آمدن گروهی از خیران داوطلب و دانشجویان فعالیت های خود را به صورت کمپین انجام می گرفت. مقدمات ثبت ” لاوێن ” از سال ۱۳۹۴ همزمان با اجرای طرح های خیریه و فعالیت های مددکاری در مناطق محروم و روستایی آغاز شد.بنیانگذاران اولیه براین باور بودند که یک انجمن نمی تواند تنها با اتکا به شخص ویا گروه محدودی از یاواران این راه را طی کند بنابراین در سال ۱۳۹۶ ” لاوێن ” به ثبت رسید تا از امکانات خیرخواهانه گروه وسیع تری برای حمایت همه جانبه از نیازمندان بهره گیرد و دامنه حمایت های خود را در سطح استان نیز گسترش دهد.

نام لاوێن برگرفته از نوع فعالیت این موسسه می باشد (لاوێن کلمه ی کوردی و به معنای حمایت کننده. نوازش دهنده و همچنین اسم مصدر لاوان به معنای جوانان میباشد که بیشتر فعالیت های موسسه متکی بر نیروی جوان و دانشجو می باشد) و لوگوی انجمن با توجه به رسالت عمده و اصلي انجمن كه همانا حمايت از كودكان و زنان بي بضاعت، با اكتفا بر همياري و همدلي مردمي ، بدست آماده است. بر همين اساس قلب به عنوان سرچشمه احساسات و عواطف انساني در اين نشانه نيز به عنوان سرچشمه همياري به كودكان و زنان بي بضاعت در مركزيت اثر قرار گرفته است، كه با خطوط در هم تنيده كه همانا پيام آور همان همدلي است، نهايتا به برگهايي تبديل شده است كه رسالت اصلي انجمن يعني رسيدن به مرحله رشد و بالندگي اين قشر را مي تواند نمايش دهد. انتخاب رنگ فيروزه اي به عنوان تنها رنگ استفاده شده به دليل بيان قدرتمند اين رنگ در نشان دادن عواطف پاك انساني است، كه همانا حس نوع دوستي و همياري نيازمندان يكي از همان عواطف انساني است.

لاوین

” لاوێن ” از همان ابتدا با جلب کمک های مردمی و نیت خیرخواهانه مردم و فعالیت های داوطلبانه اداره می گردید .برگزاری بازارها، عضویت درجمع یاوران لاوێن از روش های جلب کمک های مردمی بوده است.
” لاوێن ” همواره با هدف حفظ کرامت انسانی کودکان و خانواده ها در تلاش است که آنان شادمانه و امیدوارانه زندگی بکنند.

لاوێن :
فعالیت لاوێن ، انجام امور خیریه در زمینه های آموزشی، پژوهشی، توانمند سازی ، پیشگیری، خدماتی، بهداشتی، رفاهی و صرفا در جهت حمایت از خانواده های تحت پوشش می باشد.
می توان این فعالیت های را به سه بخش خیریه – آموزش-توانمند سازی تقسیم کرد
در بخش خیریه توانسته است کودکان و زنان زیادی را تحت پوشش قرار دهد. در بخش آموزش با بهره گیری از پزشکان برجسته و متبحر وهمچنین مشاوره های درمانی ، بهره گیری از نیروهای دانشجو یا فارغ التحصیل داوطلب در جهت کمک به امورات آموزشی کودکان خدمات لازم را ارائه می دهند. در بخش توانمند سازی نیز با همکاری سازمان های دولتی و خصوصی مرتبط جهت توانمند سازی زنان سرپرست خانوار خدمات کافی و لازم را ارائه می دهد.