روز جهانی بشر دوستانه هر ساله در تاریخ ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) برگزار می شود تا به کسانی که در کار های بشر دوستانه به خطر افتاده اند و یا جان خود را از دست داده اند، کمک کنند.

این روز توسط مجمع عمومی در سال ۲۰۰۸ تعیین شده و همزمان با تاریخ بمباران سال ۲۰۰۳ مقر سازمان ملل در بغداد عراق است.

هر سال، روز جهانی بشردوستانه بر روی یک موضوع متمرکز می شود و ذینفعان را از سراسر سیستم بشردوستانه به منظور حمایت از بقاء، رفاه و شرافت افراد مبتلا به بحران و ایمنی و امنیت کارگران کمک می کند.

انسان ها همواره برای بقای خود در تلاشند و در این میان عده ای هستند که برای بقای سایرین نیز می کوشند؛ انسان های خیّری که با نیکوکاری و از خودگذشتگی تلاش می کنند دنیا را به مکانی بهتر و زیباتر تبدیل نمایند.

این مردان و زنان نیک اندیش و نیک کردار با چشم پوشی از امکانات رفاهی و آسایش زندگی خود، تمام توان و نیروی خویش را صرف خدمت به جامعه بشری می کنند و در قامت استاد، پزشک، خدمتکار، مهندس و … برای انسانیت انسان تلاش می کنند.

شاید برای بسیاری مفهوم اقدامات و خدمات بشردوستانه نامانوس بنماید. خدمات بشردوستانه به آن دسته از اقداماتی اطلاق می گردد که به صورت داوطلبانه و بدون دریافت دستمزد برای نجات جان، سلامت و آسایش انسان ها به ویژه در هنگامه مخاصمات مسلحانه و بحران های انسانی صورت می گیرد.

افرادی که برای اقدامات انسان دوستانه داوطلب می گردند علاوه بر انجام رسالت سنگین انسانی خود در معرض انواع مخاطرات و تهدیدات قرار دارند. این گروه نیکوکار نه تنها توان و نیروی جسمانی و قدرت فکری و معنوی خویش را برای کمک به افراد در معرض خطر به کار می گیرند بلکه در بسیاری از مواقع جان یا سلامت خود را به واسطه حملات کورکورانه دشمن از دست می دهند.

روز بین المللی بشر دوستانه بهانه ای است برای به یادآوردن و شناخت مردان و زنانی که برای کمک به دیگران با مخاطرات بسیاری مواجه می شوند و بعضاً جان خود را از دست می دهند.